Jak rozeznat originální dresy od falešných

= úvod =

Na této stránce přikládáme důležité rady, jak se vyhnout koupi falešného dresu. 

Pokud byste však měli jakoukoliv nejasnost, nebyli si nečím jisti, kontaktujte nás na emailu shopu: info@fancentrum.cz, kde se Vám pokusíme odpovědět na Vaše otázky. 

Níže naleznete pomocné návody pro dresy NHL, NFL, NBA, MLB. Od všech výrobců, kteří se na dresech kdy podíleli, či doposud podílejí.  Kategorie jsou rozdělené dle soutěží a obohacené množstvím obrázků pro lepší představu! 

 

   Dresy NHL

V roce 2018 NHL změnila výrobce dresů na společnost Adidas. Všechny informace podávané níže jsou však nadále neměnné a platí.

Dresy od společnosti Reebok / CCM

 

Při rozhodnutí o koupi dresu NHL berte nejprve v potaz cenu. Pokud je příliš dobrá, aby to byla pravda, jedná se pravděpodobně o falešný dres.  Někteří prodejci přesto používají různé výmluvu pro nízké ceny. 
 
Několik příkládů výmluv prodejců s falešnými dresy 
 
- Nutnost prodeje za každou cenu z důvodů přeplněné kapacity výroben, potažmo skladů Reebok a CCM. 
- Prodejce zná někoho v Reeboku / CCM. 
- Jako velkoodběratel má ceny, které si může dovolit.
 
 
Internet je plný falešných dresů přímo z Číny.
 
Reebok má ale svoje legální továrny mimo Činu, se kterou nemá výroba nic společného.
 
První místo výroby je Saint Hyacint, Quebec – Kanada, kde se také vyrábí tvz. CCM dresy (Canada Cycle & Motor Co. Ltd, společnost patří do korporace Reebok, Reebok - CCM Hockey, Inc). Proto na CCM dresu uvidíte vždy v oblasti velikosti zboží vlaječku Kanady, nebo alespoň logo CCM s oficiální licenční poznámkou.
 
Druhé místo - Indonésie, (mateřská společnost Adidas Group), kde splňují veškeré přísné, mezinárodní pracovní normy. 
V takovém případě naleznete na dresu „Made in Indonesie“ 
 
 

Kontrola pravosti dresu.

Padělané dresy jsou z méně kvalitních materiálů, jejichž struktura může mít za následek podráždění pokožky, či jiná alergická onemocnění. V některých případech může vznikat velice nebezbečná reakce ve formě dušení nositele, zvracení, otrava. Není vyjímkou, že jde o zakázané materiály, které obsahují jedovaté rakovinotvorné látky

Nejdůležitější aspekty, na které si dát při koupi pozor.

Cena  - u originálních dresů Reebok pro dospělé (se jménem hráče) se pro evropské shopy po dodání do Evropy pohybuje zhruba od 160€ nahoru. Dresy bez jména okolo 75€ nahoru.

CMM dresy, tzv. Vintage- výběrové – cena od 180 € nahoru. 

Barva dresu - zbarvení, obrysy znaků, čísel. Padělatelé z Číny apod. mají většinou problémy s barvami na číslech dresů, nedaří se jim ani věrohodně okopírovat samotná čísla dresů, aby odpovídala originálu

 Rozdíl barev patrný.

 NAVÍC - koupí falešného dresu, podporujete nezákoné podmínky a organizování trestné činnosti.

Vyhněte se všem těmto problémům !

Věnujte pozornost detailům.

Rozestup písmen / čísel – falešné dresy mají problém udržet stejný rozestup a stejnou rovinu řádku.  Někdy padělatelé spletou správnost jména a přehází písmenka, nebo na ně zapomínají. Písmena jsou navíc aplikována jednoduchou nití. V nejhorších případech jsou fronty čísel (občas písmen) zcela jiné, než je to na originál dresech společnosti Reebok.

Rozestupy písmen

Falešný

                      

Originál

                  

 

Keprované vyšívání - Každý dres, který společnost Reebok prodává má čísla dresu aplikovány keprovou technikou - nejvyšší možný způsob vyšívací techniky. Silná tvrdá vrstva písmene, nebo čísla z odolného polyesteru aplikováno na dres jak bylo řečeno nejvyšší možnou vyšívací technikou.

První fotografie ukazuje detail nedbalého jednohuchého šití. Výsledkem je odtrhavající se číslo (velký kroužek). Malý kroužek poukazuje na lehký materiál ze kterého je dres vyráběný, odstín barvy jiný, než by měl být, fleky na látce (nedbalý přístup k výrobě u které se lecky svačí, nebo se látky povalují po zemi).

Original

Originál

Loga klubů  - u padělků jsou zataveny žehlící technikou do látky dresu a nedbale přišité, což bohužel rozeznáte až doma po rozbalení, po obrácení dresu naruby.  Uvidíte spoustu nití, přišivek, vrstev latek, které tam nemají co dělat a mají za úkol za každou cenu ornamenty na dresu udržet.

 

Originál - detail logo Tampa Bay Lightning. Na obrázku také jednoznačně patrná kvalitní struktura látky dresu (100% polyesteru)

 U originálních dresů se ornamenty do látky dresu našívají a „vystupují“ z dresu. na předních stranách dresů kvalitně zataveny do dresu. Díky silné vrstvě ornament zůstává vystouplý z dresu, nikoliv neodborně zažehlen dovnitř dresu! Dalších důležité věci, kterých je důležité si všímat je například systematické vyšívání a švy nití poté zůstávají rovnoměrné. Stejný způsob je u loga NHL na přední části límce. U padělků je logo všité do límce a opět jako každá z věcí nedbale (viz obrázek níže). U originálů je výrazně vystouplé. 

 Nejen správně našité logo NHL, ale také správná nášivka Reebok NHL oficiální kolekce. Jak ukazuje obrázek.

 Originál NHL logo v detailu.

 Oficiální Autentic dres má k dispozici ve spodní zadní části pásek, proti možnosti přetažení dresu. Oproti falešné produkci jde u oficiálního produktu o silnou pevnou látku, která je součást dresu, tak jak to mají dresy hráčů na ledě. Rozdíl mezi Authentic a Premier dresem naleznete přímo u popisu dresů na shopu. 

 Další rozdíly v obrázkové ilustraci.

 Evidentně viditelná odlepující se látka z dresu.

Výrobci falešných dresů se stále zdokonalují a tak leckdy nechybí cedulka s informacemi jak dres vyprat / ošetřit, nebo všechny správné visačky, ale přesto ilustrativní obrázky přikládáme. 

Opomenuté cedulky a detail velmi nekvalitního šití rubu dresu.

Padělatelé leckdy nezapomenou tento lesklý hologram přidat, ale nikdy není správného odstínu, lesku, designu a především papíru, jako na obrázku níže.

 

Originál Vintage dresy CCM

Nemají na límci logo NHL, ale uvnitř nechybí licenční štítek CCM (většinou s vlajkou Kanady jako zemí výroby). Na zadní straně je možností více. Můžete se setkat s vyšitým pukem ve kterém je logo NHL a vedle vyšívaný nápis CCM. Lecky je tam jen ten vyšívaný nápis CCM - záleži na éře dresu. Důležitým faktem je, že zůstává způsob aplikace ornamentů stejný - nejvyšší stupeň vyšívací a keprové techniky.

Příklady originálních dresů CCM přikládáme zde... 

   

 

Dresy od společnosti Starter 
 
 
 
Tato společnost patřila k výrobcům a distributorům nejen NHL dresů  90' letech (od roku 1990, kdy se podepsala smlouva o spolupráci mezi Starter a NHL) 
 
Dresy jsou konstruovány stejným způsobem techniky jako od Reeboku, nebo CCM. 
 
I u těchto dresů platí, že nejdůležitějšími faktory, jak se vyhnout koupi padělku je barva dresu a cena - stejně jako u Reeboku výše.
Premier dresy(oficiální replika) stojí v Evropě od 160 €uro (bez jména)
Authentic dresy od cca 200 €uro (bez jména) 
 
 
Níže přikládáme několik fotografií oficiálních dresů Starter.
 
 
 
Autentický dres Jaromir Jagr
 

   

   

 

 

Hartford Whalers Vintage Starter Authentic dres. 

 

 Nejpodstatnější rozdíl mezi falešným dresem a originálem u dresů Starter je označení velikosti. 

U originálů jsou velikosti označené 48 R, 50 R,  52 R, apod. Žádné dresy nenaleznete s velikosti XL, XXL apod. !!

viz detail fotografie 

Dresy jsou vyráběny v Kanadě, USA, Salvadoru, Koreji a jejich společnost při výrobě splňuje všechny kritéria při výrobě samotného oblečení (včetně kritérií pro zaměstnance). 

Dresy se nevyrábí v Číně!!

 

Dresy od společnosti  Mitchell & Ness

 

Poslední z řady firem vyrábějící nejen NHL dresy je Mitchell & Ness.

Samozřejmostí jsou kvalitní vyšívací techniky na všem částech dresů. 

Hlavní faktem je výrobní místo. Zboží se vyrábí v halách za splnění všech mezinárodních podmínek ohledně výroby a zaměstnanců. 

Místa výroby:  USA, Korea, Salvador, Mexiko, Dominikánská republika Tchaj-wan (Čína)

Padělatelé zapomínají, že místo výroby pro autentické druhy dresů již není USA a často v popisech k dresu informaci připisují. Leckdy je i na visačkách u samotného dresu. U nových dresů (mladších hráčů) se až na vyjímky nesetkáte s "Made in USA" - pokud byste si nebyli jisti - kontaktujte nás. 

Také zde si hlídejte správnou barvu dresu (odstín) a cenu. Dresy v prodeji v Evropě pro dospělé stojí cca od 290€uro (se jménem hráče)

Originál dresy v ilustraci zde. 

 

 Dresy Mitchell & Ness jsou z pozdější éry, tzv "Vintage" a obsahují vždy tuto nášivku.

 

 

 

 

     

 Postupem času Mitchell & Ness vyráběli dresy se jmény hráčů. 

 

 Na co si dát dále pozor u všech druhů dresů.

Pokud prodejce nepřikládá k dresu detailní fotografie (nejde o profilové, ale o další foto přiložené k produktu), jak by měl dres opravdu vypadat, není to moc věrohodné a varujeme před takovým e-shopem. Prodejci využívají také triky, kterými chtějí kupující přesvědčit o pravosti. Fotografii přihodí ilustrační, jak by měl dres vypadat. Posléze ale dodají dres výrazně jiný s řadou chyb a nedokonalostí, tak jak se u padělků vždy stane. 

Viz zde ukázka fotografie.

 Vidíte font čísla "1"? V originále je zcela jiný! A to nepočítáme písmena jako "K" , šikmé "P"  Barvy samozřejmě otřesné. Na falešném ilustračním obrázku si padělatel myslel, že nedostatky z figuríny zakryje, jenže nezná zásadní pravidla - fonty a tak chyba čísla jedna se opakoval.  Představte si, že si objednáte zboží podle originálu na pravé straně, ale bohužel z takových stránek Vám pošlou zboží z levé části. 

Nápis "Reebok" není špatně (pokud nebudeme hledět na kvalitu výroby). U dospělých originálních dresů se většinou užívá nápis "Reebok" naopak logo výrobce je většinou u dětských dresů. Usuzujeme tak, že foto na pravé straně je originál dres pro ditě ve věku 8-16 roků. 

Dalším trikem je fotografie, která úmyslně zakrývá rukávem místo, kde by měla být oficiální nášivka Reeboku. Viz obrázek. 

 

Na stránkách, které neznáte a působí podezřele, nikdy neočekávejte, že dostanete co si myslíte. Nikdy tomu tak není. Navíc, ohrožujete nositele na zdraví díky jedovatým látkám, ze které jsou materiály složeny - viz již psáno v samotném úvodu. 

Zahraniční shopy s dresy figurín prodávájí z 99% falešné dresy! Je to nepsané pravidlo, které čas prokázal za pravdivé.  

Vyvarujte se obchodům s obrázky podobných fotek. Nemyslíme tím evropské eshopy s figurínami oblečení, upozorňujeme pouze na dresy!

Dále je nutné se vyhnout ve vyhledávání slovům, které pomáhají nalézt více padělků. Slova jako "cheap jerseys" (levné dresy) apod. do vyhledávačů nepište, naleznete pouze padělky. Jak bylo řečeno v úvodu, levný dres za 50 $ není nikdy oficiálním, ať prodejce píše u zboží cokoliv. 

Všechny aplikované ornamenty na oficiálních dresech jsou tvořeny nejvyšší možnou technikou, odborností, přesností. S odpovědným přístupem k práci. 

Zboží nedělají děti! Jsou to oficiální sortimenty společností Reebok - CCM Hockey, Inc., Mitchell & Ness a Starter co.
 
 
 
    Dresy NFL
 
 
Dresy od společnosti Nike
 
 
Rozeznat pravost dresu přes internet je velice složité, jsou ale body, které Vám na stránkách ulehčit vybrat správně.
Nejdůležitější je opět cena. Levný dres je záruka padělku, to je prostě fakt. 
 
Originál dres s nizkou cenou  může být pouze v případě, když hráč u týmu už nehraje, nebo je velmi omezená možnost výběru velikostí.
 
Pokud je cena dresu pod 80 €, buďte s nákupem obezřetní ! 
 
Na internetu je dále podstatné vyvarovat se nákupu na eshopu, kde jsou fotografie dresů na figurínách, v takovém případě ihned web opustěte, jedná se o falešné dresy. 
 
Nike vyrabí dresy ve výrobních halách v zemích: Honduras, Guatemala, USA, Indonésie. Nikdy ne v Číně!
 
Níže naleznete fotografie rozdílů originál dresu oproti padělku. 
 
Jako příklad je uveden typ dresu ELITE, tedy ten nejkvalitnější, který je na trhu. Zde není důležité, který z druhů dresů uvedeme v obrázkové galerii,  aplikace padělků jsou vždy podobné. Na levé straně naleznete originální dresy, na pravé straně padělky.
 
 
 
 
                         Originál dres, oficiálně licencovaný                                              Falešný dres od padělatelů
 
 
 
 
 
 
 
 
Poznámka:  Na Elite dresech je velikost v číslech. Nikoliv verze L, XL, apod. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     Dresy NBA
 
 
Dresy od společnosti Adidas
 
 
Cenová relace dresu Nike - NBA se pohybuje od 65 $ dolarů nahoru. Jakmile je cena nižší a jde o hráče z aktuální sestavy týmu, jedná se o falešný podvodný dres.
 
Stejně jako v předchozích instrukcích si dejte pozor na shopy, kde se objevují fotografie dresů s figurínou, ihned v takovém případě stránky opusťte. 
 
Oficiální dres je vyroben z 100% polyesteru, je příjemný na dotek a hladký. Pokud si rukou ošaháte falešný dres, zjistíte jak je hrubý, tvrdý, neupravený s nitěmi všude okolo. Nedodělaný. A to nemluvíme o samotných aplikovaným znacích, které jsou na pohled nedbalé. 
 
Ilustrační fotografie jistě odpoví na mnoho Vašich otázek. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Níže se podívejte pozorně na detail samotného loga - býka, který je značně odlišný od padělku, včetně odstínu barvy.
 
 
 
Podobné kvalitativní rozdíly platí i v případě dresu "Hardwood Classics" které jsou do dnešní doby v prodeji od společnosti AdidasMitchell & Ness. Stejně se opakující nedbalé nášivky a grafika na padělaných dresech. Cena je u Hardwood Classic dresů vyšší, než u současných. Částka se pohybuje od 85 € euro! 
 
Ilustrační obrázky Adidas NBA dresů, zdroj: https://abbyandwin.net/
 
 
 
 Dresy MLB
 
 
 
Baseballové dresy MLB postihuje na internetu stejný problém - padělky. Těžko se přes eshopy ověřuje originál, ale postupujte stejně, jako u ostatních lig. Pokud je dres prodáván za 60 $ dolarů a méně, jde jistě o padělek. Má-li eshop obrázky dresů s figurínami, jde o falešné dresy a ze stránek odejděte. 
 
Přikládáme i pomoc, jak rozeznat padělky v obchodech a ve stáncích. 
 
Pokud jste četli předešlé návody, nepřekvapí Vás oblasti, kde si dát pozor na rozdíly v dresech a jak originál od falešného rozeznat. 
 
Hlavní znaky padělku:
 
1.) Odfláknutě aplikovaná grafika. 
2.) Použitý "chudý" materiál. Drsnější - hrubý na dotek.
3.) Některé kluby mají originální dresy Authentic bez jména hráče. Týká se například domácích dresů NY Yankees, venkovních Boston Red Sox, domácích LA Dodgers. Jde o typ dresu Authentic! Tedy ten nejkvalitnější dres na trhu.
4.) Pravopisné chyby. Divili byste se jak často se mohou vynechat pismena, nebo dát špatná čísla na dres. 
 
Obrázková ilustrace dresů Cool Base MLB, Majestic.
 
První obrázek ukazuje jak se  v logu "Phillies"  tvoří "bubliny/boule".   První známka, že je dres jednoznačně falešný. Obrázek hned pod ním ilustruje správnou aplikaci, látku, šití. 
 
 
 
 
 
Falešný dres - límec nedbale šitý, neodpovídá skutečnosti.  Jména přišita nekvalitním způsobem, špatným materiálem, opět velmi odfláknutě.  
 
 
 Zde originál, jak má oblast okolo límce vypadat (dres NY Mets).
 
 
 U originálního dresu nikdy neuvidíte tuto visačku.
 
 
Otřesné nášivky na falešném dresu, oproti čisté hladké nášivce a originálu. Cedulka na boku "Cool Base" není u těchto dresů podstatná, tu mají i padělky, soustřeďte se na nášivky (viz obrázky).
 
 
 Společnost Majestic vyrábí dresy v USA.  Na visačkách dresu tak vždy naleznete popis "Made in USA". U falešných dresů tento text nenaleznete.  
 
 
Všimněte si detailu loga MLB na zadní straně límce. 
Falešné logo má jiný odstín barvy, u míčku uvidíte malou bílou tečku, což je špatně ukončený steh v čínské výrobně, pálka hráče je jinak silná, než na originálu a celé logo je do dresu spíše všité. Je tak vidět červený pruh na látce dresu. Celé logo by mělo správně vystupovat z dresu, jak je to na originálu. 
 
 
Další obrázky jsou z typu dresu Authentic, Majestic.
 
Hned na nášivce obrovská chyba, kde chybí nápis "Collection". Špatná kvalita materiálu, ručně odbyté šití. Samotný nápis "Majestic" je naprosto jiným fontem.
 
 
U autentického typu dresu se padělatelé pokoušení o visačky s nápisem "Made in USA", nicméně cedulka na originálním dresu je značně odlišná. Navíc je na cedulce schválně zdůrazněno místo výroby hned 3x "Made in U.S.A."
 
Padělené Logo MLB na zadní straně límce je na dresu Authentic v hrozné kvalitě. Naopak originál logo je na dres aplikováno prvotřídní technikou. 
 
 
 
= závěr =
 

Shrnutí, na co si dávat pozor před koupí na internetu.

Cena – pokud je dres levnější, než se běžně prodává, není to originál.

Figuríny –  naleznete-li na shopech z ciziny obrázky dresů s figurínami, jde o falešné dresy.

Výmluvy prodejců:

Známost  u společnosti, která dresy vyrábí a proto je může prodávat levněji – lež!

Cena je nizko, protože se společnost potřebuje zbavit přebytků apod.  – lež!

Jako velkoodběratel mám ceny, které si mohu dovolit – lež!

 Kvalita dresu – design na dres je aplikován nedbale, trčí mnoho tkaniček, jednoduché odfláknuté šití. Špatné fonty písma/čísel.

Spisovné chyby -  špatné číslo u hráče, přehozené písmenka apod. 

 Nemyslete si, že nad prodejci padělků vyzrajete, nepodaří se Vám to.

Zeptáte-li se v emailu, jestli je dres originál, vždy Vám odpoví „ano“. Dokonce Vám mohou jako první kus objednávky poslat co možná nejlepší z kusů padělků, abyste měli dobrý pocit – přesto jde o padělek, nikdy nejde o originál! Později, pokud ještě jejich stránky budou fungovat pošlou daleko horší kus dresu. Stránky se často zavírají a otvírají pod jinou adresou. Snaží se tak nebýt zachyceni kontrolami.

Reklamaci produktů ani nezkoušejte, je to ztráta dalších peněz. Zboží pošlete na adresu, kde to nikdo nevyzvedne, reklamace se nevyřídí, zboží se cestou ztratí apod. Škoda Vašich dalších peněz.

Pokud přesto na podobných shopech nakoupíte, počítejte s riziky. „“Kvalita“ odpovídá ceně. Nesmí Vás překvapit, že se nášivky budou brzy odlepovat, odtrhávat. Dres je z hrubého materiálu, těžkého materiálu.

To ale není to nejpodstatnější. Nejdůležitější je: 

 koupí falešného dresu, podporujete nezákoné podmínky a organizování trestné činnosti.

 Padělané zboží je z materiálu, který je zdravotně závadný.

Nemusíte nic poznat!!

Nejčastěji však jde o vyrážky, alergické reakce typu dušení nositele, kde jde o přímý boj o život. V neposlední řadě jde o rakovinotvorné látky, které se pomalu přenášejí na tělo. Padělané dresy nepomůže před nošením vyprat ani 20x v kuse.

Naposledy zmiňujeme: tyto prodejce nepřelstíte, vyhrajete pouze v případě, že dres u nich nepořídíte.

Na podobných stránkách navíc většinou narazíte na vir. Máte-li kvalitní antivir, upozorní Vás na něj a na stránky ani nepustí. Nicméně nechceme myslet na to, pokud antivir nemáte a vstoupíte. 

Naše poučení se samozřejmě týká i ostatního zboží, které na stránkách padělatelů zahlédnete.

Třeba kšiltovky, ač jsou na první pohled perfektní na fotografii – nikdy nevíte z jakého materiálu je opravdu složení a v jaké kvalitě nakonec dorazí k Vám domů.

 Neriskujte!

Pokud si nejste jisti, nebo potřebujete radu, zeptejte se nás na: info@fancentrum.cz  . Jsme Vám k dispozici.